SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

İki Yeşil SuSamuru… – Buket Uzuner

Posted by savaska Temmuz 10, 2008

 Buket Uzuner okumaya başlamak için en ideal kitap. Yaşamı olduğu gibi, sevecenlikle, acılarıyla, yaşanmışlığıyla anlatan bir roman. İçinde kendimizden bir şeyler bulabildiğimiz.  Hemen kitapçıya koşup bir “İKİ YEŞİL SUSAMURU ANNELERİ, BABALARI, SEVGİLİLERİ ve DİĞERLERİ” edin, eyy kişioğlu.

“Buket Uzuner’in TÜRKİYE ve AVRUPA’ da okutulduğu okullardaki öğretmenlerin talepleri nedeniyle hazırladığı İKİ YEŞİL SUSAMURU ANNELERİ, BABALARI, SEVGİLİLERİ ve DİĞERLERİ adlı romanı üzerine 6 düşünce durağı

1- İki Yeşil Susamuru… adlı roman, Nilsu adlı genç bir mimar kadının kendi yaşam hikayesini yazılı olarak bir yazara getirip, teslim etmesiyle başlar. Açıkcası roman, kitabın yazarından başka bir (kurgu)yazarın bize olayı anlatmasını haber vererek başlamaktadır. Dualizm ve relativizm açısından bakıldığından yazıldığı 1990 yılının postmodern özelliklerini taşıyan bu roman, işte bu nedenle okurunu roman kişilerine en yakın duyumsadığı anlarda daima onlardan uzaklaştırmakta, adeta ellerinden çekip almaktadır. Romanın iki yazarı olması, şimdi 2000 yılında hala çok okunan romanlar arasında bulunan bu kitabın (Kasım 1999’da 33. baskısını yapmıştır) okurunu en çok sarsan ve tahrik eden unsurudur.(Yazara okurlardan gelen pullu ve elektronik posta mektuplarında bu konu daima gündemde kalmaktadır) Türkiye edebiyat okuru açısından bu unsur nasıl yorumlanabilir?

2- ‘Alegori hem gizler, hem de ifşaa eder!’ denir. İki Yeşil Susamuru… romanı yüzeyde görünen hikayenin altında saklanan ve yüzeydekinden farklı ikinci bir metni de içinde taşıyarak ikinci bir hikayeyi de okura sunan alegorik bir romandır. Okuma biçimi olarak da farklı bir algılayışı gerektiren bu romandaki alt metnin siyasi işaretleri neler olabilir? Romanın adından başlayarak romanda kullanılan semboller birer ima-kinaye (allusion) mi, yoksa yalnızca analoji denemesi midir?

3- Bu romanda işlenen iki temel konu AŞK ve İNTİHAR’dır. Her iki tema da kendi karşı tezleri olan aşksızlık, yalnızlık ve yaşam kavramlarıyla yanyana işlenmiş, özellikle her birinin sınırları sert uçurumlarda zorlanmıştır. Yayınlandığından beri özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiği roman 2000 yılından başlayarak ikinci kuşak gençlere taşınırken kitabın aşk ve ölüm adlı iki evrensel ve ebedi kavramı inceleyişinde gençleri cezbeden farklılık ne olabilir?

4- Klasik roman kalıplarına hiçbir bakımdan uymayan bu romanın sonu, romanın kendisini inkar etmek cüretini göstermektedir. Okur bir anda bütün okuduklarının tepetaklak edildiği son sayfalarda aldatılmış hissetmektedir. Okurlardan yazara gelen en fazla sitem bu noktadadır. Buna karşılık okur romanın kurgusuna bizzat katıldığını hissetmekte ve hemen her okur kitaba yeni bir son yazmaktadır. Yeni kuşak Türkiyeli okurun bu yeni roman biçimini benimsemesi nasıl açıklanabilir? Bu roman bir çeşit kafa jimnastiği sayılabilir mi?

5- Romanda modern, kentli ve meslek sahibi Türkiyeli Kadın modelini temsil eden Nilsu adlı karakter, ekonomik ve duygusal özgürlüğünü kazanırken kadın kimliğini ve kadınlık arzularını (cinsellik ve annelik) da yaşayabileceği sinyallerini vererek yeni kuşak genç kadın okuru kazanmıştır. Gerçekten de bu karakter romanın güçlü kozlarından biri olabilir mİ?

6_ Duyarlı, romantik ve sevecen bir erkek karakterin(Teoman) buna rağmen kaybeden biri olmayışı genç erkek okurun rol model arayışı sırasında severek sahip çıktığı bir roman kahramanı oluşturmuştur. Bu karakterin devamı olarak Kumral Ada- Mavi Tuna romanındaki Tuna adlı karakteri rahatlıkla sayabiliriz. Romanın öbür kahramanlarını bu bağlamda nasıl analiz edebiliriz?” kaynak

Buket Uzuner’ in Biyografisi

BUKET UZUNER
Romancı, hikayeci ve gezi yazarı Buket Uzuner 3 Ekim Pazartesi günü Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, (Norveç) Bergen Üniversitesi, (ABD) Michigan Üniversitesi’nde biyoloji ve çevre bilim eğitimi aldı. (Finlandiya) Tampere Teknik Üniversitesi ve O.D.T.Ü’de araştırmacı olarak çalıştı, ders anlattı. Romanları yedi dile çevrilen Buket Uzuner 1996 yılında (ABD) Iowa Üniversitesi’nin (IWP) onur üyesi olmuş, 2004 yılında da ODTÜ senatosu tarafında takdir belgesiyle onurlandırılmıştır. Kuzey Sahra Afrikası, Kuzey Amerika, Kanada ve Avrupa’da uzun tren seyahatleri yapan ve yaşayan Buket Uzuner şimdi İstanbullu’dur.

Buket Uzuner’in Türkiye’de yayımlanmış kitapları

Hikaye:
Benim Adım Mayıs (1986), Ayın En Çıplak Günü (1988), Güneş Yiyen Çingene (1989), Karayel Hüznü (1993), Şairler Şehri (1994), Şiirin Kızkardeşi Öykü(2003)
Gezi:
Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989), Şehir Romantiğinin Günlüğü (1998), New York Seyir Defteri (2000)
Roman:
İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri (1991), Balık İzlerinin Sesi (1993 Yunus Nadi Roman Ödülü) (1992), Kumral Ada~Mavi Tuna (1998 İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Ödülü) (1997), Uzun Beyaz Bulut- Gelibolu (2001), İstanbullular (2007)
Biyografi:
Gümüş Yaz, Gümüş Kız (2002)
Deneme:
Selin ve Cem’le Yolculuklar (2004)
kaynak

Reklamlar

Bir Yanıt to “İki Yeşil SuSamuru… – Buket Uzuner”

  1. helios said

    okunmaya değer bir kitap arada temada kopukluk olmasına ragmen begendim tavsiye ederm. insanı sıkmıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: