SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

Posted by savaska Ağustos 10, 2008

Savaş ve Barış (Rusça: Война и мир, Voyna i mir), Napolyon dönemi Rus toplumunu anlatan ve ilk olarak 1865 ile 1869 arasında yayınlanan bir Lev Tolstoy romanıdır. Tolstoy’un iki başyapıtından birisidir. Dostoyevski‘nin Karamazov Kardeşler eseri ile birlikte birçok edebiyat eleştirmeni tarafından en önemli iki edebi eser olarak kabul edilmiştir.

Romanda 500’den fazla karakter yer almaktadır. Savaş Rusya ile Fransa arasındaki bitmek bilmeyen vahşet, barış ise kişiler arasında yaşanan aşklardır.

ROMANDAKİ BAŞLICA KİŞİLER

1-NATAŞA ROSTOVA: Kont Rostov’un güzel, hoppa, duygulu, sanatkar ruhlu kızı. Prens Andrey Bolkonksy, yakışıklı subay Anatol Kuragin, Kont Piyer Bezuhov onun hayatındaki aşk ve maceraların başlıca kahramanlarıdır. Andrey’le nişanlanır, Kuragin ile aşk yaşar, Piyer’le evlenir.

2-ANDREY BOLKONSKY: Çar ordusunda albay rütbesinde bir prens. Karısı doğum sırasında ölür, bir oğlu olur. Savaşta yaralanır, Nataşa’nın başucunda ölür.

3-PİYER BEZUHOV: Derbeder ruhlu görünen, fakat çok iyi kalpli bir adam. Güzel karısı Elna ile mutlu olamaz. Babasından büyük bir mirasa konar. Savaş sırasında esir düşer, Napolyon’a suikast düzenlemeyi düşünür. Savaşın tüm acımasızlığına şahit olur. Nataşa ile evlenir.

4-ELENA BEZUHOVA: Prens Vasiliy Kuragin’in kızı, Anatol’un kardeşi, Piyer’in karısı. Güzelliğiyle zerafetiyle kibar çevrenin kraliçesi. Kocası Piyer’den  boşanmaya çalışır, bunun için din adamlarıyla yakınlaşır-dine yönelir, başka bir evlilik yapmak ister, ama ölür.

5-ANATOL KURAGİN: Elena’nın erkek kardeşi. Eğlence, sefahatten kumardan başka bir şey düşünmeyen yakışıklı bir subay. Evli olmasına rağmen Nataşa’ya kur yapar, onu kendisiyle kaçmaya ikna eder, savaşta ölür.

6-MARİYA BOLKONSKAYA: Prens Andrey’in kızkardeşi. Çirkince, fajat halim selim, iyi kalpli bir kız. Nikoloy’la evlenir.

7-NİKOLOY ROSTOV: Kont Rostov’un büyük oğlu, Nataşa’nın ağabeysi. Subay. Sonya ile evlenecektir, ama ailesinin maddi durumu yüzünden Mariya ile evlenir.

8- SONYA: Rostovların büyüttüğü bir akraba kızı. Nikolay’ı sever. Hayatla barışık, fedakar.

9- ANNA PAVLOVNA: Ana çariçe Mariya Fyodorovna’nın nedimesi, kibar çevrelerin tanınmış simalarından biri.

Napolyon’un ordusu Moskova’ya kadar gelir, ama geri çekilmek zorunda kalır. Galip başladığı savaşı kaybeder. Savaş olanca acımasızlığı ile sürerken salonlarda kibar kadınlar ve beyler…. Savaş ve Barış…

LEV TOLSTOY – HAYATI

Lev Nikolayeviç Tolstoy (Rusça: Лев Никола́евич Толсто́й; genelikle Türkçe‘de: Lev Nikolayeviç Tolstoy) (9 Eylül 182820 Kasım 1910, Miladi Takvim; 28 Ağustos 18287 Kasım 1910, Julian Takvim)

Büyük bir rus yazarı, fikir, eğitim, sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana’da doğdu. Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova‘ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerletmiş, Voltaire‘i ve J. J. Rousseau‘yu okumuş, bu iki yazarın kuvvetle etkisinde kalmıştı. Yasnaya-Polyana’ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk eseri olan “Çocukluk‘u” bu sıralarda yazdı.

Bir süre sonra orduya girdi; Kafkasya‘ya gitti. Kafkas halkının yoksulluk dolu yaşayışlarını ele aldığı izlenimlerle ilk gerçekçi hikayelerini yazdı. 1854’te Kırım savaşı‘na subay olarak katıldı. Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg‘a gitti. Bir kısım eserlerini oldukça sakin geçirdiği o yıllarda yazdı. Gene de içinde aradığını bulamayan bir ruh çalkalanıyordu. Batı Avrupa ülkerinde uzun bir gezintiye çıktı. Almanya, Fransa, İsviçre‘de dolaştı. Yurduna dönüşünde gene Yasnaya-Polyana’ya yerleşti. Asalet ünvanlarından, lüksten sıkılıyordu. Köyünde bir okul kurdu. Bu okul, öğrenim, eğitim bakımından yepyeni bir kurumdu. Huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra, 1862’de evlendi.

Tolstoy evlendiğinde karısı Sophie Behrs 16 yaşında idi.Bu evlilik onun düzenli bir hayat özlemini giderecekti.Karısına önceki yaşamı,özelliklede yanlarında çalışan kadın kölelerle olan cinsel ilişkileri anlattığı günlüklerini evlendikleri gün okuması için vermiş ve önceki hayatındaki yaptığı yanlışları öğrenmesini istemiştir.Fakat cinselliğe düşkünlüğü evlilikleri boyunca sürdü.Bu evlilkten 12 cocukları oldu bu çocuklardan 5’i öldü.Eserlerinin en kuvvetli olan iki romanı “Savaş ve Barış” ile “Anna Karenina‘yı”, bu sıralarda yazdı.Karısı eserlerini yazmasında en büyük yardımcısıydı,hatta “Savaş ve Barış”ı 12 kez düzeltmelerini yapıp yazmıştır. Aradan bir süre geçince yeniden, bu sefer eskilerden daha şiddetli bir moral çöküntüsüne uğradı. Geniş halk yığınlarının, özelikle Rus köylüsünün yoksul, perişan durumu onu çok üzüyordu. Bütün servetini köylülere dağıttı, her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Kaba saba giyiniyor, giydiği her elbiseyi kendisi dikiyordu. Değişmeyen tek tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı. “Kruetzer Sonat“, “Efendi ile Uşak“, “Karanlıkların Gücü”, “İman nedir“, “İnciler”, “Kilise ve Devlet“, “İtiraflarım” hep bu yılların ürünleridir.

Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy’un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını gerçekten büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof bir eğitimci olarak da ün kazanmıştı. Yukarıda sayılanların dışında “Diriliş“, “Gençliğim“, “Çocukluk“, “Hacı Murat (roman)“, “Ayaklanış“, “Sergey Baba“, “Tanrı Bizim İçimizdedir“, “Kazaklar”, “Tesadüf”, “İki Süvari” gibi eserleri vardır. Vasiyetinde mezarına Haç koydurtmaması Müslüman olarak ölmüştür diyenlerin en büyük kanıtı olup bir Azeri Generalinin hristiyan eşine de çocuklarının din olarak hristiyanlığı değil de müslümanlığı seçmesini tavsiye etmesi bunu da kanıtlar niteliktedir.O dönemde bir hristiyan kadın ile bir müslüman erkeğin evlenmesi sonucu olan çocuklar Katolik meshebi tarafından hristiyan olarak kabul edilir ve vaftizi istenirdi.Generalin eşi de bunu bir mektupla L.Tolstoy’a bildirmiş ve fikrini almıştır. 82 yaşında vefat eden Tolstoy birçok kez büyük sıkıntılar yaşamıştır.Tolstoy ömrünün son yıllarını büsbütün derbeder bir şekilde geçirdikten sonra, bir küskünlük sonucunda, evini bırakıp yollara düştü. Bir gün küçük bir kasaba istasyonunda, hayata gözlerini yumdu. Kaynak

Reklamlar

3 Yanıt to “Savaş ve Barış – Lev Tolstoy”

  1. yelda said

    tolstoy un hacı murat adlı kitabını okudum.fakat tolstoy un Barış ve Savaş adlı kitabını yazarken bunalım geçirdiği yazıyor.ama tolstoy un eserlerine girdiğimde Barış ve Savaş adlı kitabı yok.

  2. yelda said

    özür dilerim Barış ve Savaş adlı kitabını buldum….

  3. melek said

    iyi yani güsel olmus:)(idare eder!bencee dahaa güsel olbilirdii.ama fena değill)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: