SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

İnce Memed 1 -Yaşar Kemal

Posted by savaska Eylül 17, 2008

İNCE MEMED 1

 

Kitabın Adı:İnce Memed 1

Yazar:Yaşar Kemal                 

Kahramanlar:İnce Memed, Hatce, Cabbar, Deli Durdu, Koca Süleyman,Topal Ali,Abdi Ağa,Ali Safa Bey,Arif Saim Bey,Koca Osman,Sarı Ümmet

Mekan:Toroslar,Çukurova ve çevresi.

Zaman:1930’lu yıllar

Dil ve anlatım:Dili sade anlaşılır,anlatımı kolay anlaşılabilir,tasvirlerle süslenmiştir.Halk deyişlerine çok yer verilmiştir.

Basım Evi:Adam yay.

Sayfa sayısı:

Toroslar’dan Akdeniz’e uzanan Dikenliözü’ndeki beş köyden birisi Değirmenoluk’tur. Bu köyün insanları köylerinden dışarıya çıkmazlar. Onun için buraların kendine has kanun ve töreleri vardır. Bu kanun ve töreleri Abdi Ağa koyar ve uygular. Dışarıdan kimse gelmez ve karışmaz.

 

Abdi Ağa’nın eziyetlerine dayanamayan  Memed(günlerdir dikenli tarlada çift sürmektedir) köyden kaçar ve Kemse Köyü’nde Süleyman’a sığınır. Süleyman, onu oğlu gibi sever. Memed bir süre aylak aylak dolaştıktan sonra çobanlık yapmaya başlar. Kışı Kemse’de geçirir. Annesini  özler, sürüyü köyün yakınlarına sürer, bir köylü, öldü sanılan Memed’i görür ve Abdi Ağa’ya söyler. Abdi Ağa, Süleyman’ın evine gelir, Memed’i alır. Hasat zamanında ürünün anca beşte birini Memed’e ve annesine verir. Ana-oğul zorlu bir kış geçirir.

 Memed ve Mustafa kasabaya inerler. Yolda Haranlık duydukları kara Ahmet’le karşılaşırlar.

 Memed ve Hatce birbirini sever. Hatce’yi, Abdi’nin yeğenine nişanlarlar. Memed, Hatce’yi kaçırır.  Topal Ali iz sürer. Memed, Abdi Ağa’yı ve Abdi’nin yeğenini vurur. Yeğeni ölen Abdi Ağa yaralanır. Memed Hatce’yi köylüye emanet eder, oradan kaçar. Süleyman’ın yardımıyla Deli Durdu Çetesi’ne katılır. Eşkıya olan Memed, Durdu’ya ısınamaz. Durdu, önüne geleni donuna kadar soyan ve herkesin nefretini kazanan amcasız bir adamdır. Memed, Kerimoğlu’nu soymak isteyen Deli Durdu’ya karşı durur. Kerimoğlu’nun dostluğunu, Durdu’nun düşmanlığını kazanır. İki kişi(Cabbar, ………) Memed’in yanında kalır.

Abdi, yeğenini Hatce’nin öldürdüğünü söyler ve Hatce hapse atılır. Bir gece köye inen Memed, annesinin öldüğünü Hatce’nin de hapiste olduğunu öğrenir. Abdi Ağa, Memed’i öldürtmek için tuzaklar kurar. Hatce’nin başa bir hapishaneye nakli sırasında Memed, Hatce’yi ve yaşlı kadını(………) kaçırır. Dağlarda yaşarlar. Hatce hamiledir. Jandarmalar izlerini bulur, çatışma sırasında Hatce doğurur, sonra da vurulur. Memed, teslim olur, ancak Asım Çavuş, bebeği görünce insafa gelir,  Memed kaçar, Yaşlı kadın da çocuğu alır Antep dolaylarına gider. Memed, kasabaya gelir, abdi ağa’yı öldürür, bütün toprakları köylüye dağıtır, köylü bayram eder. Memed ise atını dağlara doğru sürer ve o günden sonra Memed’den haber alınmaz.

O gün bu gündür Dikenlidüzü Köylüleri, çift koşmadan önce çakırdikenleri ateşe verirler. İşte tam o günlerde Alidağ’ın doruğunda bir top ışık patlar, üç gün üç gece yanar durur.

Reklamlar

6 Yanıt to “İnce Memed 1 -Yaşar Kemal”

 1. kerem said

  ya bunun baska basim evi nden cikmis olani da var mi

 2. savaska said

  adam yayınlarından olanı okudum ben.. şu an ykyden yaayımlanıyo.. daha önce başka yaınevlrinden de yayınlamıştır mutlak.. 🙂

 3. zeliş said

  ben bu romanı herkese tawsiye edreim bu romanı okuyan nedense bu romana tutuklu kalıyo. bu romanı okurken sanki içindeki kahramanlardan biriymiş gibi ama kitabı oku derlerse oku yine okuyurum tüm insanların okumasını tawsiye edreim

 4. seriin en güzel kitabı

 5. ince memed said

  kitabı yeni bitirdim..gerçekten çok güzel. Karakterlerin yerine kendinizi koyduğunuzda tuhaf şeyler oluyor…bazen çok kızabiliyorsunuz küfür ediyorsunuz..bazen deli gibi aşık olmak istiyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: