SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Günlerin Getirdiği – Nurullah Ataç

Posted by savaska Ekim 25, 2008

Günlerin Getirdiği – Nurullah Ataç
Can yay. 1997 189 sayfa
YKY’de(Günlerin Getirdiği-Sözden Söze)

Peyami Safa’nın, Ataç üzerine yazdığı, Ataç’ın yazarlığı dışında, özel yaşamı ve düşünce, inanç acunu ile ilgili yazılardan alıntılayarak, genç beyinlere öfke, bilisizlik tohumu eken ey avanak! Önce Ataç’tan bir iki kitap oku.  Cehalet belden aşağı saldırır, kötüler, yok etmeye çalışır. Karanlığın günü kovalaması boşuna değildir. Ve sen öğrenci, öğrenici ol, kanıcı değil……     “Miguel de Unamuno’ya: ‘Bu ne hal? sen eldiven değiştirir gibi düşünce değiştiriyorsun!’ diye çatmışlar, koca Don Miguel: ‘Çoktur benim eldivenim de ondan,’ demiş…” (Günlerin getirdiği, s.113,can yay.1997)   

Bir edebiyat âlemi var mı bizde? Edebiyatçılarımız yok demiyorum, olmaz olur mu? İşte şairler, hikâyeciler, denemeciler. Arasıra eleştirmeye özenenler de görülüyor. Edebiyatçılarımız var, edebiyat âlemimiz yok. Edebiyatçılarımız biribirlerini bilmiyor, bilmek istemiyor, bilmeği gerekli bulmuyor da onun için. Hepsi de kendi içlerine büzülmüş, bir kendilerini düşünüyorlar, gözleri bir kendilerine dikili. Her biri kendi yazdıklarının okunmasını, önemlenmesini, adının boyuna anılmasını istiyor. Okuyacaksınız yazılarını, hem de beğeneceksiniz, öveceksiniz. Beğenmezseniz, ufacık da olsa bir kusur bulursanız, yandınız, yargıyı giyiyorsunuz: anlamıyorsunuz edebiyattan, gerçek güzel, gerçek yeni nedir seçemiyorsunuz. Yahut kıskanıyorsunuz, sanat dışı kaygılarınız var… Buna bir diyeceğim yok. Her yazar, kendi elinden çıkanın güzel, kendi düşündüklerinin doğru olduğuna inanır, güzelliği, o doğruluğu sezmiyenlerin de anlamadıkları, anlamıyacakları kanısındadır. Ama kendileri için beklediklerini başkaları için neden yapmıyorlar? Ben sizin yazdığınızı okuyayım, ilgileneyim size, peki, siz benim yazdıklarımı neden okumuyorsunuz, siz bana neden ilgilenmiyorsunuz? Kendimi öne sürmüyorum, benim yazdıklarımı okusunlar demiyorum, biribirlerinin yazılarını neden okumuyorlar?

Günlerin Getirdiği&Sözden Söze Nurullah Ataç (Satın Almak için resme tıkla)

NURULLAH ATAÇ

21.08.1898’de İstanbul’da doğan ve 17.05.1957’de Ankara’da ölen Nurullah Ataç, Edebiyat Fakültesinde okudu, Fransızcayı kendi kendine öğrendi. 1921’de Nişantaşı lisesi’nde Fransızca öğretmenliğiyle başlayan öğretmenlik hayatı, 1945’e kadar sürdü, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Mütercimliğinde çalıştı. Edebiyat dünyasında Dergah derdiğinde yayınladığı şiirleri, makale ve tiyatro eleştirileriyle adım atan Ataç, Cumhuriyet döneminde yalnızca deneme, eleştiri yazıları yazdı ve çeviriler yaptı. Yeni Şiir’in ve genç sanatçıların tanınmasında öncülük etti. Türkçenin özleşmesi, arınması için savaştı, yeni bir dil ve anlatım biçimi yarattı. Yunan, latin, Fransız, Rus klasik ve çağdaş yazarlarından elliye yakın çevirisi çıktı, deneme ve leştirileri Günlerin Getirdiği, karalama Defteri, Sözden Söze, Ararken, Diyelim, Söz Arasında, Okuruma Mektuplar, Günce, Prospero ile Caliban adlı kitaplarda toplanmıştır.   (Can yay. baskısından1997, 4. basım)

Reklamlar

4 Yanıt to “Günlerin Getirdiği – Nurullah Ataç”

 1. sanane said

  bu benim çoooook işime yaradıııı teşşkür ederimmmm

 2. berrak said

  ya bana yardımcı olurmusunuz bu denemeyi okuyanlar lütfen günlerin getirdiği sözden söze adlı demede nurullah ataç neyi eleştiriyor ayrı başlıklar altında almışya lütfen yardımcı olursanız sevinirim acele.kısa not şeklinde şimdiden sağol.

  • emine said

   konuşmak , uçak yolculuğu , kedi , hastalık, hatıralar,fayda , klasik , edebiyat , ahmet haşim, haşimi yermişim , aruz , yahya kemal , samimilik üzerine , sevgi üzerine sözler , insan ile tabiat, uğraş sayısı , tenkitçi aranıyor, tenkit qene tenkit, qençler için , dergiler üzerine, tercüme üzerine, bir tercüme dolayisiyle, samsatlı lukianos , şiirimiz üzerine

 3. sevgi said

  ya şimdi bu tırnak içinde yazılan yazı günlerin getirdiği denemesi mi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: