SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Posted by savaska Aralık 15, 2008

kuyucakliyusuf KUYUCAKLI YUSUF – SABAHATTİN ALİ
Yky. 221 sayfa

Sabahattin Ali, bu romanında Anadolu insanını, bu insanların düşünüş ve yaşayış tarzlarını okuyucuya anlatmaya çalışmaktadır. Sabahattin Ali, bu romanı için gereken malzemeyi asılsız bir ihbar nedeniyle üç ay yattığı hapiste ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptığı öğretmenlik görevleri sırasında toplamıştır

Yusuf: Kimsesiz, fakir bir halk çocuğudur. Ailesi eşkiyalar tarafından öldürülmüş, Kaymakam Selahattin Bey tarafından evlat edinilmiştir, baş parmağının biri yoktur. Sert, haşin, insanlara güvenmeyen bir kişidir. Muazzez’i sevmektedir. Kimsesizliğini, garipliğini sürekli duyumsar, elinden bir iş gelmez, iyi yüreklidir, olayların gidişatına engel olamaz.
Muazzez: Kaymakam Selahattin Bey ile Şahinde Hanım’ın güzel kızı.Yusuf’un karısıdır. Düşüncelidir, ancak romanın sonunda edilgen davranışlar sergiler. Annesinin kurbanıdır. Kendi kaderini çizemez. Zayıf kişilikli bir karakter, gerçi daha çocuk denecek yaşta. Kendine güveni tamdır aslında, Yusuf’a aşkını itiraf etmekten çekinmez.
Kaymakam Selahattin Bey: Muazzez’in babasıdır. Ailesine düşkün, samimi, sevecen, babayiğit, şefkatli, merhametli bir kişidir.Yusuf’u çok sevmektedir. Hilmi Beylerin bir oyununa gelir, yüklüce borçlanır. Şahinde’ye söz geçiremez, kalp krizi geçirir ve ölür.
Şahinde Hanım: Romanda kötülüğü simgeler. Kaymakamın karısıdır. Kin, nefret dolu, kötü yürekli, ahlaksız bir kadındır. Paraya düşkün , Yusuf’a karşı öfke doludur. Kendi kızının sonunu hazırlar. Kızını, zengin adamların kucağına bir kurban olarak sunar.
Şakir: Kasabanın külhanbeyidir. Her dediğini yaptıran, kabadayı, ahlaksız, kötü bir karakteri vardır. Ali’yi vurur. Muazzez’e göz koyar. Kötü.
Hilmi Bey; Şakir’in babasıdır. Fabrikatör, Kötü. Armut dibine düşer…(Şakir)
Ali: Yusuf’un arkadaşıdır. Muazzeze aşıktır, Kaymakam Selahattin Bey’in borcu için Yusuf’a gerekli parayı verir, Şakir tarafından düğünde vurularak öldürülür.
İzzet Bey: Kaymakam Selahattin Bey’den sonraki kaymakam.

Diğer Kahramanalar:. Hacı Ethem(Şakir’in yalakası), Kübra
Zaman: 1903, I. Dünya Savaşı yılları….
Mekan: Anadolu: Kuyucak, Edremit….

Olay Örgüsü:

1903 sonbaharında, bir gece eşkiyalar tarafından basılan Kuyucak Köyü’nü teftişe gelen kaymakam ve yardımcıları iki kişinin öldürüldüğü evde yalnız bir çocuk bulurlar. Annesi babası öldürülen ve parmağı kesilen çocuğun adı Yusuf’tur. Kaymakam, Yusuf’un soğukkanlılığına hayran kalır ve onu evlat edinir…
Yusuf, sessiz çocuktur. Kaymakamın karısı olan Şahinde’nin yakınmalarına karşı sessiz kalır. Yusuf’un kasabada ilgilendiği tek kişi kaymakamın kızı Muazzez’dir. Kaymakam Selahattin Bey’in Edremit’e tayininden sonra Yusuf okula başlar; ama okumayı öğrendikten sonra okula olan ilgisini kaybeder ve okulu bırakır.
Seneler sonra Muazzez 13 yasındayken bir bayram günü, Yusuf, Muazzez ve arkadaşları Ali, bir bayram yerine giderler. Ali ve Muazzez kapak atma yarışı yaparken, kasabanın eşrafından zengin kabadayı Şakir, kapakları kırdığı için Yusuf tarafından dövülür. Şakir bunun üzerine intikam yemini eder. Babası Hilmi Bey’le işbirliği yapar ve Hilmi Bey, Selahattin Bey’e kumar oynatarak Selahattin Bey’i kendine borçlandırır. Borcunu ödeyemeyen Selahattin Bey, Muazzez’i Şakir’e isteyen Hilmi Bey’e hayır diyemez. Yusuf’un arkadaşı Ali, Selahattin Bey’in borcunu öder. Yusuf, Ali’ye “Muazzez seni seviyor” diye yalan söylemiştir. Ancak, Yusuf da Muazzez’e aşık olmuştur. Bu, kafasındaki ve gözlerindeki ışıltıdan anlaşılmaktadır. Muazzez’in, Ali ile evlendirilmesine karar verilir. Bunun üstüne, Muazzez, Yusuf’a onu sevdiğini söyler.
Ali’nin, Muazzez ile evlenecek olmasından hoşnut olmayan Şakir, bir düğünde Ali’yi vurup öldürür; ama arkadaşı Hacı Ethem’in düzenlediği çeşitli dolapların sonucunda serbest kalır. Bu sırada Yusuf, Kübra adında, Şakir ile Hilmi Bey’in tecavüzüne uğramış bir kızla tanışır ve bu sayede hem Yusuf, hem de Selahattin Bey, Hilmi Bey ve Şakir’in gerçek yüzünü görürler.
Şahinde, zenginler arasında bir yer edinme isteğiyle kızını gizlice Hilmi Bey’lere götürür, onu Şakir ile evlendirme niyetindedir. Yusuf böyle bir evliliğe karşıdır. Bir arabayla Muazzez’i çevredeki bir köye kaçırır ve orada evlenirler. Selahattin Bey onları bulur ve Edremit’e dönmeye ikna eder. Selahattin Bey, işsiz olan Yusuf’a kaymakamlıkta katiplik işi verir;ama Yusuf masabaşı işler için yaratılmış bir insan değildir. Selahattin Bey’in ölümüyle ailenin düzeni bozulur.
Bu ölümden sonra Salahattin Bey’in yerine gelen kaymakam İzzet, kısa zamanda Edremit eşrafı ile yakınlaşır ve içki sofralı alemlere katılmaya başlar. Bu arada katipliğin Yusuf’a göre bir iş olmadığı ileri sürülerek Yusuf, kasabadan uzaklaştırılır, mal müdürlüğünde çalışmaya başlar, Edremit köylerinde vergileri toplamaya başlar. Yusuf’un Edremit’ten, aslında karısı Muazzez’den uzun süreli ayrılık dönemi başlamıştır. Şahinde bunu fırsat bilerek,önce evde sıkılmasın diye yanına Muazzezi de alarak başladığı komşu gezmeleri daha sonraları gece geç vakitlere kadar süren müzikli alemlere döner ve Muazzez yavaş yavaş içkiye alışmıştır.Daha sonra Muazzez kucaktan kucağa gezmeye baslar.Yusuf ara ara iş tatillerinde evine gelir.Çok yoruluyordur, fakat bu kadar çalışmasına rağmen eline çok para geçmemektedir. Şahinde Yusuf’a son zamanlarda çok iyi davranır, bunun sebebi artık Muazzez’in onun istediği gibi davranmasıdır. Yusuf, bir gün sabaha karşı evine gelir, Muazzez, yatakta uyumaktadır. Yusuf, Onu izlemeye doyamadığı günleri hatırlar……Bu, o Muazzez midir?. Yusuf, Şahinde’ye “naptınız Muazzez!’e” der. Şahinde korkar bir şey olmadığını söyler, ama Yusuf inanmaz. Yusuf iş için kasababadan ayrılır, uğradığı bir kasabada birkaç gün hasta yatar, tam iyileşmeden evinin yolunu tutar, Muazzez’i alıp başka memleketlere gitme düşü kurar. Eve gelir, kaymakamın evinde eğlence vardır, Hilmi Bey, şakir, yeni kaymakam İzzet . Muazzez sarhoştur, Muazzez ,kaymakamın buselerinden kendisini kurtarmaya çalışmaktadır. Yusuf gelir ve elindeki silahıyla Şakir’e, sonra rasgele ateş eder,lamba söner. Yusuf, Muazzez’e seslenir, Muazzez’i de alıp yola çıkar, hava çok soğuktur.Yusuf, olanlar için Muazzez’i suçlamaz, daha 16 yaşındadır çünkü. Şahinde’nin ve çevresindeki insanların suçlu olduğunu bilir. Yolda mola verirler. Muazzez yaralıdır. Sabah Muazzez ölür. Yusuf, bıçakla mezar kzar, Muazzez’i gömer ve yeni bir hayata yol alır…

1- Sabahhatin Ali hayatı ve eserleri

2- Sabahhatin Ali

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: