SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

İntihar Kulübü – Robert Louis Stevenson

Posted by savaska Nisan 7, 2009

intihar-kulubu-stevensonİntihar Kulübü – Robert Louis Stevenson
Çeviren: Emre Ağanoğlu
Merkez Kitaplar, 2007, öykü, 104 sayfa

Maceraperest, çılgın iki adam; Bohemya Prensi Florizal ve sırdaşı, süvari birliğinin komutanı Albay Geraldine.  Hayatından bezmiş, genç bir adam aracılığıyla bir toplantıya katılırlar, bir denemeden sonra İNTİHAR KULÜBÜne katılırlar. Katil ve maktülün belirlenmesi için 52 kağıtları kullanılmaktadır; Maça ası(ölecek olan), sinek ası(öldürecek olan). Daha ikinci akşam, maça asını çeken Florizel.. Albayın bir oyunu sayesinde intihar oyunu bozulur, kulüp dağıtılır.  Bohem yaşam düşü.  “şimdi hayatın, canımız çektiği kadar deliyi oynadığımız bir sahneden ibaret olduğunu biliyoruz… o sahneyi saygın bir biçimde, kolayca terk etmenin bir yolu…”  “Tüm hayatları boyunca, her gün sergilemleri beklenen oyundan artık

Bu kitabı paylaş

 sahiden sıkılmış olan””çok az bir kısmı otuz yaşın üstünde”, “hiç de az olmayan bir bölümü ise yirmi yaşın altında olan” intihar kulübü üyeleri. Kitap üç hikayeden oluşuyor(Kremalı Turtalı genç Adamın Öyküsü, Hekim ile Saratoga sandığının Öyküsü, faytonlu macera), birbirinden bağımsız gibi görünen ancak ikinci ve üçüncü hikayenin de birinci hikayenin bir devamı olan bir hikaye.   İkinci hikayede Bay Scudamore’un başına gelenler, Geraldine’in kardeşinin cesedinin, onun evine getirilmesi, cinayetin onun üzerine yıkılması ve Dr Noel’in yardımıyla bu olaydan sıyrılması; üçüncü hikayede İntihar kulübü başkanının yakalanması ve infazı için seçilen insanlar.

Yazar, olayların Arap bir yazar tarafından anlatıldığını söyleyerek, anlatılanların aslında gerçek olmadığını, kendisinin anlatılan bir şeyi anlattığını vurguluyor üç hikaye(bölüm) sonunda da. Bu özelliği ile Don Kişot’u hatırlatıyor.  Anlatılanlar derinlikten yoksun, bir maceranın naklinden ibaret. Kitabın ismi çekici, İntihar Kulübü. Gerçi düşünce ilginç; Yaşayamayan, ama ölemeyen (de) insanların yardımına yetişen bir club. Bohem yaşam ve intihar daha derinlemesine işlenebilir  bir başyapıt yaratılabilirdi… 

“Umutla yolculuk etmek, gidilecek yere varmaktan çok daha güzeldir.” Robert Louis Stevenson

Robert Louis Stevenson (d. Edinburgh, İskoçya, 13 Kasım 1850 – ö. Samoa, 3 Aralık 1894) İskoç romancı, şair. En ünlü eseri Define Adası’dır. Robert Louis Stevenson, 13 Kasım 1850 günü Edinburgh’da Thomas ve Margaret Stevenson’ın tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda onu hayatı boyunca bırakmayacak olan bir hastalık geçirmiştir (tüberküloz olduğu düşünülmektedir.) Sağlık durumundan dolayı okula devam edememiş, evde özel öğretmenler tarafından eğitilmişti.

Babası Thomas’ın 17 yaşındaki oğlunu Edinburgh Üniversitesine kaydettirdikten sonra ailesiyle arasında anlaşmazlıklar ortaya çıktı.Üniversite hayatına başlamasıyla Stevenson 1870lerden çok 1970lere yaraşan bohem bir hayat tarzı benimsedi. Ailesinin dini inançlarını reddetti, evli kadınlarla ve hayat kadınlarıyla ilişkiler kurdu. Stevenson üniversite de hastalıklı ve romantik bir genç olarak hocalarının dikkatini çekse de derslerine pek önem vermiyordu. Zamanını Edinburgh sosyetesinin içinde geçirdi, Montaigne, William Hazlitt ve Daniel Defoe’yu taklit etmeye çalıştı.

Babası oğlunun nesillerden beri Stevenson ailesinin mesleği olan mühendisliği sürdürmesini istiyordu, ancak Louis Stevenson hukuk okumayı tercih etti. 1875’de sınavını geçerek diplomasını alsa da mesleğini yapmadı. Diplomasını aldıktan sorna Avrupa’yı gezmeye karar verdi. Amacı, sağlığı için elverişli bir yer bulmaktı. Bu arada yazmaya devam etti.

Fransa’dayken Oise nehrinde yaptığı bir gezi ona “Bir İç Gezi” (An Inland Voyage) (1870) adlı eserini yazması için ilham vermişti. Aynı zamanda burada kendisinden on yaş büyük Fanny Van de Grift Osbourne adlı evli ve iki çocuk annesi Amerikalı bir kadınla aşk yaşar. Fanny Kaliforniya’ya döndüğünde arkasında depresyonda ve yıkılmış bir Stevenson bırakmıştı.

Stevenson, Fransa’nın dağlık ve kırsal kesiminde bir seyahate çıktı ve burada yaşadıklarını hikâyeleyerek “Bir Eşekle Seyahat” (Travels with a Donkeyin the Cévennes) adlı kitabında anlattı (1878). Ailesi, onun bu yaptıklarını bir zaman kaybı olarak değerlendirse de aslında yazı stilini geliştirmek ve yaşam bilgisini arttırmak için uğraş vermekteydi.

1879 Ağustos’unda Kaliforniya’ya Fanny Osbourne’u görmeye gitti. New York’tan Kaliforniya’ya trenle seyahat etmesi onu çok yıpratmıştı, akciğerindeki bir enfeksiyon onu ölümün eşiğine getirdi, kendisine yardımcı olan çiftlik sahipleri tarafından iyileştirildi ve Fanny‘nin yaşadığı San Fransisco şehrine devam etti. San Fransisco’da çok zor şartlar altında parasız günler geçirdikten sonra tekrar sağlığı bozulduğunda eşinden boşanmış olan Fanny onunla ilgilendi ve iyileştirdi. Çift 1880’de evlendi ve bilikte Edinburgh’a döndüler. Bundan sonraki dört yılda Stevenson’un sağlığı el verdiğince Güney Fransa ve İsviçre’de gezdi. Bu dönemde en bilinen eserlerini yazdı.

Stevenson üvey oğlu Llyod Osbourne ile yaptığı bir haritadan aldığı ilhamla ünlü eseri Define Adası (Treasure Island)’nı yazdı. Oğlunun “bir harita, bir define ve terkedilmi bir gemiyle ilgili olsun, içinde kadın olmasın” şeklinde kitabı kendisine ısmarladığı için kitapta kadınlara yer verilmediği söylenir. Eser 1881-1882 yıllarında bir çocuk dergisinde dizi olarak yayımlanmış, 1883 yılında kitap olarak basılmıştır. Tropikal adalarda “x” işaretli hazine haritalarıyla hazine arayan eli kancalı-omzu papağanlı olarak canlandırlan korsan kavramının yaygınlaşmasında bu kitabın çok rolü olmuştur.

Güney Fransa’da gezerlerken Stevenson’ın tekrar hastalanması üzerine eşi ve üvey oğlu ile birlikte tekrar İngiltere’ye döndüler ve İngiltere’nin güneyinde Bournemouth’a yerleştiler (1884). Yaşadıkları yere, Skerryvore adını vermişlerdi. Skerryvıre, Stevonson’un amcası Alan Stevenson’un büyük güçlerle inşa ettiği İskoçya’nın en uzun deniz feneri olan yapının adıydı.

Stevenson dönemimin bir çok ünlü edebiyatçısıyla yakın arkadaştı. Leslie Stephen, W. E. Henley, Edmund Gosse ve Henry James gibi isimlerle Bournemouth’da oldukça fazla vakit geçirdiği bilinmektedir. Stevenson bu dönemde ünlü tarihi romanı Kaçırılan Çocuk” (Kidnapped) ve Dr Jekyll ve Mr Hyde” (The Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) adlı eserlerini (1886) yayınladı.

1887 Mayıs’ında babasının ölümünden sonra doktorunun tamamen değişik bir iklime gitmesi tavsiyesi üzerine annesi, eşi ve üvey oğlunu alarak Amerika’ya gitti. New York’da ünlü bir yazar olarak karşılandı ancak yönünü Batı’ya çevirerek yolculuğuna devam etti. “Anılar ve Portreler” (Memories and Portraits) adlı eserini bu dönemde kaleme aldı.

1888’de Stevenson bir yat satın aldı ve San Fransisco’dan Güney Kıyılara doğru yola çıktı. Samoa’ya gelmeden önce Markiz Adaları, Tahiti, Honolulu, Gilbert Adaları duraklarından birkaçıdır. Bu arada The Master of Ballantrae 1889’da yayımlandı. Aynı yıl Ekvator’da ikinci bir yolculuk yaptı ve üvey oğlu Lloyd da kendisine eşlik etti. .

Stevenson cüzzamlı hastaların karantian altında yaşadığı Molokai’de(Hawai Adaları’ndan birisi), Peder Damien’in misyonerlik ettiği bir koloniyi incelemek için ziyaret etti. Bir akciğer kanaması onu Samoa’da durmaya zorlayana kadar Doğu Pasifik’te dolandı. “Güney Kıyılarında” (In the South Seas) ve “Peder Damien” (Father Damien) adlı eserleri 1890’da yayımlandı. Seyahat edemez olunca Samoda’da bir arazi aldı ve yerleşti. Yerli dilme Masalcı anlamına gelen Tusitala ismini benimsedi ve yerel siyasete bulaştı.

1892’de güçlü Batı devletlerine karşı Samoa haklarını korumak için bir kampanya başlattı ve “A Footnote to History: Eight Years of Trouble in Samoa” adlı eserini yayımladı. 1893’te Samoalı bir kabile şefini destekleyince isyancı ilan edilmiş ve Samoa’dan atılmanın eşiğine gelmiştir.

Sağlığının bir daha İskoçya’ya dönmesine olanak vermeyeceğini bildiği için bu dönemde ülkesini oldukça özler. Aynı yıl, “Kaçırılmış Çocuk” (Kidnapped) adlı eserine bir devam kitabı olan “Catriona”yı yazar. 1894’te Samoa’ya barış gelir, Stevenson bir kahraman ilan edilir, “The Ebb-Tide” yayımlanır ve “Weir of Hermiston” adlı eseri üzerinde çalışırken 3 Aralık 1894 günü 44 yaşında beyin kanamasından hayatını kaybeder. Samoa’daki Vaea Tepesine gömülmüştür. kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_Louis_Stevenson

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Robert_Louis_Stevenson.jpg

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: