SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Gölgesizler – Hasan Ali Toptaş

Posted by savaska Ekim 17, 2009

gölgesizler Gölgesizler – Hasan Ali Toptaş
İletişim Yay. İst. 2009  232 sayfa

“Ola ki başka bir yerde yaşıyorduk o an, başka bir zamanda yaşıyor ve oradan burayı düşlüyorduk, düşlediğimizin farkına bile varmadan.”

“Tanrıya ve devlete en uzak köy”de başlayan kayboluşlar.  Kaybolan Cıngıl Nuri, unutulduktan sonra döner köye. Güvercin,(bir kuş diye düşünürken, Reşit’in güzel kızı olduğunu öğreniriz) kaybolur, tüm aramalara rağmen bulunamaz, Muhtar huzursuzdur, Cennet’in oğlundan şüphelenilir, Cennet’in oğlu deliler aarsına karışır, bir gün Cennet’in oğlu tarafından bulunup köye getirilir Güvercin. Cennet’in oğlu suçlamaları kabul etmez; Güvercin hamiledir, ser verip sır vermez. Reşit, Güvercin’i dama kapatır, kapısında kapı olur bekler. Cennet’in oğlu, günlerini geçirdiği yılanlarca boğulup ölür. Güvercin, doğurur ama…  Mekan, zaman unsurlarının karıştığı, birbirinin yerine geçtiği bir öyküler-düşler zinciri. Öykü farklı mekanlarda geçer, yazar da bir berber dükkanında bekleyenlerden biridir, roman sonunda da yazı odasında buluruz kendisini, düş-gerçekle biterken roman.  Yazar, romandaki bütün kahramanların varoluş sancısını bizzat yaşamaktadır; berberdir, müşteridir, muhtardır…  Her hahramanı birebir yaşar, yaşatır romanda. BUnu da belli etmekten çekinmez, sonuçta roman bir kurgu değil midir, okuyucu bile bile dahil olmamakta mıdır oyuna. Birçok kahramanda, birçok mekanda, birçok zamanda, birçok satır arasında birden yaşar, yazar. Yazar yazmasa olmayacak kahramanlar, varoluşlarını yazara borçlu yaşamlar.

“Aradan üç yıl geçmişti belki.”  

“Sanki birkaç yerde birden yaşıyor.” demişti kendi kendine.”

“Ola ki başka bir yerde yaşıyorduk o an, başka bir zamanda yaşıyor ve oradan burayı düşlüyorduk, düşlediğimizin farkına bile varmadan.”(s.36)

“Desene yaşam tekrarlardan oluşuyor”

“Koşarsın koşarsın da varamazsın hani; içindeki umut, varamadığın kadar büyür.(s.56)

“Cennet, düş diye bir başkasının gerçeğini yaşıyord; bir yokun yaşamını…”(s.82)

“…bir daha var olduklarından şüphe edip ikide bir yok yaratmasınlar.”(s.84)

“Ola ki, karmakarışık bir yüzle henüz adını koymadığım bir romanı tasarlıyordum. Uzaklardaydım yani, szöcükler ya da sayfalarca uzaklardaydım.”(s.95)

 

Romanın adı neden Gölgesizler, yoklar ki…. Zaten yaşam bir yokoluşa kürek çekiş değil mi,  Adem Kasidesi’ni anımsadım birden. Bir kurgunun içinde debelenmiyor muyuz. Yazının da, yaşamın da kurgulayıcısı bir tanrı değil mi?

“… yüzüm yüzlerce yüzün kayıp bir yansısı…”(s.231)

Gölgesizler, Hasan Ali Toptaş’ın kendisine 1994 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandıran romanı. Bir köyde geçer ve düşle gerçeğin birbirine geçtiği postmodern bir yapıya sahiptir. Cıngıllı Nuri’nin ruhunun daraldığını söyleyerek çekip gitmesiyle başlayan roman, başka ortadan kaybolmalarla devam eder.

Roman Ümit Ünal tarafından filme çekilmiş ve film Türkiye’de 2009’da gösterime girmiştir. Kırklareli’nde çekilen filmde başrolleri Arsen Gürzap, Selçuk Yöntem ve Hakan Karahan paylaşmaktadır. (http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6lgesizler_(roman)

 

Hasan Ali Toptaş

Hasan Ali Toptaş (d. 15 Ekim 1958 Çal, Denizli) Türk yazar. Öykü, roman ve şiirleriyle tanınır.

1987’de ilk öykü kitabı Bir Gülüşün Kimliği, 1990’da ikinci öykü kitabı Yoklar Fısıltısı yayımlandı. 1990’lı yıllarda yayımlanan kitaplarıyla pek çok ödül aldı. Veznedarlık, icra memurluğu ve hazine avukatlığında memurluk yaptı. Toptaş, dili kullanmadaki ustalığıyla tanınmakta, postmodern edebiyatın önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hasan Ali Toptaş, Yavuz Ekinci gibi birçok genç öykü yazarı üzerinde çok derin etkiler bırakmıştır.

Roman: Sonsuzluğa Nokta (1993)   Gölgesizler (1995)   Kayıp Hayaller Kitabı (1996)  Bin Hüzünlü Haz (1998)  Uykuların Doğusu (2005)

Öykü: Bir Gülüşün Kimliği (1987)  Yoklar Fısıltısı (1990)   Ölü Zaman Gezginleri (1993)

Çocuk romanı: Ben Bir Gürgen Dalıyım (1997)

Şiirsel Metin: Yalnızlıklar (1990)

Deneme: Harfler ve Notalar (2007)

‘Hasan Ali Toptaş’ diye bir şiir

Toptaş, kendi halince yazıyor (söyleşi)

Gölgesizler film fragmanı

“Varoluşçu Bir Roman ve Film Olarak Gölgesizler

Bu kitabı paylaş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: