SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Küçük Paşa – Ebubekir Hazım Tepeyran

Posted by savaska Aralık 21, 2009

  1. Küçük Paşa – Ebubekir Hazım Tepeyran
  2. de Yayınevi, 192 s.

“Küçük paşa, edebiyatımızda Kara Bibik’ten sonra köye yönelen ikinci eserdir. Orta Anadolu’nun – belki Niğde’nin – yoksul köylerinden birinin yaşa koşulları bir ana ile oğulun başından geçenlerin çevresinde verilmştir.”Cevdet Kudret

“İlk kez bu romanda konağın dışına taşıldığına, Anadolu halkının yaşam biçiminin kaba ama kesin çizgilerle yansıtılmaya çalışıldığına tanık oluyoruz. Ona gelinceye değin yayımlanan romanların  insan kadrosu beyefendi-hanımefendi-hizmetçi üçlüsünden oluşuyordu. İlk kez Küçük Paşa romanı ile Anadolu insanı roamnımıza girmiştir…. Bir yandan yazgısıyla baş başa bırakılmış bir köy, diğer yanda bolluk içerisinde yüzen bir konak.” Mehmet Ergün

“Kendi zaten orta Anadolu’daki Niğde’den olduğu için Anadolu’yu içinden biliyor. İlk defa Anadolu köylülerini kendi şiveleriyle bu romanda konuşur görüyoruz.”İ.Habip Sevük

(Karabibik, daha önce yazılmasına rağmen daha çok uzun hikaye olarak görülüyor, roman çapında bir eser değildir, 30 sf civaı bir hikaye)

Küçük Paşa romanı yazar ve Oktay Akbal(Ebubekir Hazım Tepeyran, Oktay Akbal’ın dedesidir.) tarafında sadeleştirilmiş, bu 3. baskıda.

Tasvirler gerçekçi, romantizm rüzgarı esiyor, acıklı bir hikaye, ama köy gerçeğini çok iyi verdiğini söyleyebiliriz. Romanın sonu aceleye getirilmiş gibi. Tüyler ürpertici bir son. Bir çocuğun mahvına sebep olan kadının son çığlıkları para etmez. Küçük Paşa, konakta küçük bir paşadır; ancak köyde paşalık bol gelmiştir Küçük Paşa’ya. Mekan uyumsuzluğu. Uzun süren-senelerce askerlik eleştirisi.  Kadının köydeki durumu, namus anlayışı… Unutulmuş bir roman, unutulmamamsı gereken. Mahmut Makal’ın, Fakir Baykurt’un müjdecisi bir yazar….

Ebubekir Hâzım Tepeyran (1864-1947), Türk devlet adamı ve yazar.

Niğdeli Bekir Bey zade Hasan Efendi’nin oğludur. Niğde Rüştiyesini bitirdi. Özel derslerle Arapça, Farsça, Fransızca öğrendi. Musul, Manastır, Bağdat’ta valilik yapı. Meşrutiyetin ilanından sonra Sivas ve Ankara Valilikleri, İstanbul Şehreminliği, Bursa Valiliği görevlerinde bulundu. Mütareke döneminde 2 kez İçişleri Bakanlığı yaptı, bu görevdeyken Kuvay’ı Milliye’ye yardım ettiği gerekçesiyle işgal ordusu tarafından kurulan Harp Divanı’nda yargılanıp idama mahkûm edildi ve son anda kurtuldu; cezası kürek mahkumiyetine çevrildi (1920). Tevfik Paşa’nın sadrazamlığı döneminde askeri tmeyiz kararı bozdunca, gizlice Anadolu’ya geçti. Ankara hükümeti tarafından Sivas ve Trabzon valiliklerine getirildi. Cumhuriyet döneminde milletvekilliği yaptı; üç kez Niğde milletvekili seçildi.

Türkçe, Fransızca şiir, anı, öykü kitapları yayınladı. Tek romanı Küçük Paşa (1910) Türk yazınında önemli bir yer edinmiştir. Nabizade Nazım’ın Karabibik romanından sonra köyü ve köylüyü yazınımıza sokan ikinci romancıdır. Anılarını da yazmıştır.

Yazar Oktay Akbal‘ın dedesidir. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Ebubekir_H%C3%A2z%C4%B1m_Tepeyran)

Reklamlar

Bir Yanıt to “Küçük Paşa – Ebubekir Hazım Tepeyran”

  1. a..... said

    bu romanını nabizede nazımdan etkilenerek mi yazmış

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: