SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Şeker Portakalı – J.M.de Vasconcelos

Posted by savaska Ağustos 21, 2010

Şeker Portakalı – J.M.de Vasconcelos
Can yay. 2010, 103. basım, 197 sayfa
Türkçesi: Aydın Emeç

El ele acele etmeden sokakta yürüyorduk. Totoca bana hayatı öğretiyordu. Ben de, ağabeyim elimden tuttuğu ve bana bir takım şeyleri öğrettiği için durumumdan hoşnuttum. Nesneleri bana evin dışında öğretiyordu. Çünkü ben evde keşiflerimi tek başıma yaparak kendi kendimi eğitirken; yalnız olduğum için yanılıyordum. Yanılınca da eninde sonunda hep dayak yiyordum. Önceleri kimse beni dövmezdi. Ama sonra her şeyi öğrendiler ve zamanlarını, benim bir şeytan, bir baş belası, lanet olasıca bir sokak kedisi olduğumu söyleyerek geçirmeye koyuldular. Buna aldırdığım yoktu. Sokakta olmasan şarkı bile söylemeye başlardım.(S.11)

 Vascencolos tarafından 1968’de yazılmış.  Fakir bir aile çocuğu olan Zeze’nin yaşadığı olayların anlatıldığı sıcak bir roman. 33 yaşında okunacak bir kitap değil, ama yine de bir solukta okudum. Yazarın etkileyici, sevecen, sürükleyici bir anlatımı var. Daha erken yaşlarda okunmalı. Yaşama tutunmak için. Çocukluğuna yeniden dönmek, içindeki çocuğu kaybetmeyenler için de her zaman okunacak bir roman. Roman otobiyografik özellik taşımaktadır.  Zeze, yaramaz bir çocuk. Ama umut dolu. Şeker Portakalı, Zeze’in yaşamdaki tutanağı. Bir gün şeker portakalını keserler… “günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü”.  

Jose Mauro de Vasconcelos (d. 26 Şubat 1920 – ö. 25 Temmuz 1984) Brezilyalı yazar.

Brezilya’da Kızılderili ve Portekizli, yoksul bir ailede doğmuştur. Hayatı boyunca birçok işlerle uğraşmıştır. Bu durum, ona yazdığı roman ve hikâyeler için önemli kaynak sağlamıştır. Genelde romanlarında roman karakterlerinin yaşamlarındaki zorlu yaşam koşullarını, yoksulluğu, şiddeti tüm çıplaklığıyla anlatır; ama özellikle Şeker Portakalı ve onun devamı olan Güneşi Uyandıralım gibi bazı romanları duygusallık ve iyimserlik de içermektedir. Brezilya’nın ormanlarında ya da step bölgesi sertaolarda yaşayan insanların, elmas avcısı garimpeiroların, yerlilerin, denizcilerin, değişik insanların yaşamlarından kesitleri ve ruh hallerini anlatır. Türkiye’de en çok Şeker Portakalı isimli romanıyla tanınmaktadır ve yazar, bu romanı 1968 yılında sadece on iki günde yazmıştır. Şeker Portakalı isimli kitabın özgün adı O Meu Pé de Laranja Lima’dır (1968). Yazarı; José Mauro de Vasconcelos, 26 Şubat 1920 de Rio de Janeiro yakınlarındaki Bangu’da doğdu. Kızıldereli bir anne ile Portekizli bir babanın çocuğu olan José Mauro de Vasconcelos iki ayrı kültürün de izlerini taşıdı. Oldukça yoksul olan ailesi onu Natal kasabasındaki amcasının yanına gönderdi. Orada 19 yaşındayken Hotengi Irmağı’nda yüzmeyi öğrendi. İlerde bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayallerini kurdu. Liseyi Natal’da bitirdikten sonra 2 yıl tıp öğrenimi gördüyse de öğrenimini yarıda bırakıp yeni hayaller peşinde Rio de Jenario’ya ya gitti. Orada ilk işi boks antrenörlüğü oldu. Tarım işçiliği ve balıkçılık yaptı. Yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalıştı. Bu onun yazarlığına büyük katkılar sağladı. Değişik ortamlarda , değişik koşullarda farklı insanlar tanıdı. İyi bir gözlemci ve usta bir yazarın elinde bütün bu yaşamlardan pek çok roman çıktı ortaya. Bunlar yazarın çok yönlü kişiliğinin ve içinde bulunduğu arayışın bir yansıması olarak değerlendirilebilir. José Mauro de Vasconcelos’un Beyaz Toprak isimli eseri çok beğenildi. Kayığım Rosinha (1961) ile ününün doruğuna çıktı. Ama onu dünyaya tanıtan kitabı Şeker Portakalı (1968) oldu. Bu romanı 12 günde yazdığını açıklayan yazar “Ama onu 20 yıldan fazla taşıdım yüreğimde” der. Şeker Portakalı’nın küçük kahramanı Zeze’nin serüvenleri Güneşi Uyandıralım (1974) ve Deli Fişek adlı romanlarında da devam etmiştir.

Türkçe’ye Çevrilen Yapıtları

Reklamlar

6 Yanıt to “Şeker Portakalı – J.M.de Vasconcelos”

 1. jsdgj said

  bnce kıtap çk güzel ama tamamını yazsalar daha gzel olcak

 2. fdsfdgh said

  “çok mal bir kitappp”
  demişsin…. neler okudun şimdiye dek merak ettim.

 3. xxxx said

  evet güzel ama çok küfür geçiyor

 4. tubuş said

  bnce güsel bi kitap biz alıoruz sınıfça

 5. aLperen said

  güzel bi kitap 6. sınıfım öğretmen kitabı önerdi ama küfür içerir örn : o bok kafalı ne anlar 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: