SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Yaz Geldi(Seçme Öyküler) – Füruzan

Posted by savaska Eylül 29, 2011

Yaz Geldi(Seçme Öyküler) – Füruzan, YKY,2009, 115 sayfa

İçindekiler: Parasız Yatılı, Yaz Geldi, Redife’ye Güzelleme, Seyyid, Çocuk

Öykülerin merkezinde “çocuk” var. Yoksul ve yoksun çocuklar.  Parasız yatılı sonavına hazırlanan, annesinin umudu olan çocuk; çekingen, mutluluğa sevince tereddütlü Redife; çay ocağında rızkını arayan Seyyid, babası belirsiz, adsız Çocuk….

Sarsıcı, sıcak, soğuk-gerçek, hayattan, şansız çocukların şanlı öyküleri…

“İlginç konularla değil, tarihin ilkçağdan beri kayda düşürdüğü acılarla ilgileniyorum.” Füruzan

“Türk edebiyatında ‘çocukluk’ denince akla ilk gelen isimdir Füruzan.” haydar ergülen

“… sade sen öğretmen olunca n’olacak onları öğrendim Bize nereye tayin çıkarsa oraya gideriz, di mi?

-Bu okulu kazanacakların hepsi de benim gibi yoksul çocukları mı, anne? Onu da öğrendin mi?

-Öyle ya, yoksul çocukları ki, parasız yatılı için imtihan oluyorlar.

-Öyleyse ben burayı kazanırım. Üzülme.Sınavuı pekiyiyle bitiririm. Arık burada arkadaşlarım olur. haftada iki gün sen hastaneden, ben okuldan çıkıp eve döneriz.Sana da konuk günlerinde bakkal bisküvisi alırım.” (s.16-17)

Benim Sinemalarım

Füruzan

İlk kitabı Parasız Yatılıyla 1972 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. İlk  kitaplarında kötü yola düşmüş kadın ve kızların, çöken burjuva ailelerinin,  yoksulluk ve yalnızlıkla boğuşan kadın ve çocukların, yeni ortamlarda bunalan  ve yurt özlemi çeken göçmenlerin dramlarına sevecenlikle yaklaştı. Kişileri  derinlemesine inceledi ve anlatımını ayrıntılarla besledi. 12 Mart dönemini  anlattığı ilk romanı Kırk Yedi’liler ile 1975 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü kazandı. Daha sonra bir sanatçılar  programıyla (D.A.A.D.) 1975’te Batı Berlin’e çağrıldı ve orada bir yıl kalarak  işçilerle ve sanatçılarla röportajlar yaptı. Öyküleri Fransızca, İspanyolca,  Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça gibi birçok  dile çevrildi. Öykülerinden yapılan bir toplam, A. Saraçgil tarafından  İtalyancaya çevrildi ve 1991’de Napoli’de basıldı. Kırk Yedi’liler romanı 1986’da S. Pirvanova çevirisiyle  Bulgaristan’da basıldı. “Sevda Dolu Bir Yaz”, “Nehir”, “İskele Parklarında”  öyküleri Damian Craft’ın İngilizce çevirisiyle 2001’de Londra’da yayımlandı.  Halen toplu öyküleri İspanyolcaya Gül Işık tarafından çevrilmektedir. Dokuz Çağdaş Türk Öykücüsü (1982, Volk  und Welt Verlag) adlı antolojisini ve Die  Kinder der Türkei (1979, Kinderbuch Verlag) adlı çocuk kitabını ise Doğu  Berlin’de konuk kaldığı dönemde hazırladı. 2007’de Dil Derneği’nin düzenlediği  Dil Bayramı’nda ve Antalya Öykü Günleri’nde, 2008’de 7. İzmir Öykü Günleri’nde  onur ödülleri aldı. 2008 İstanbul Kitap Fuarı’nın “Onur Yazarı” seçildi.

1988-1990 yıllarında çektiği Benim Sinemalarım filmi 1990’da Cannes  Film Festivali’nin “Eleştirmenlerin 7 Günü” ve “Altın Kamera” dallarından çağrı  alarak 158 film arasından seçilen 8 filmden biri olarak gösterime girdi.  1991’de Uluslararası İran Fecr Film Festivali’nde, Uluslararası Jüri’den “En  İyi İlk Film Jüri Özel Ödülü”nü kazandı. 1991’de Tokyo Uluslararası Film  Festivali’nde seçilen “En İyi On Asya Filmi” arasında yer aldı. 1994’te,  Bosna-Hersek, Yunanistan ve Bulgaristan gezilerini Balkan Yolcusu adlı kitabında topladı. Oyunlaştırdığı Sevda Dolu Bir Yaz, Ankara Devlet  Tiyatroları’nda yaklaşık 200 kez sahnelendi (2000-2005).


Yapıtları:

Öykü: Parasız Yatılı (1971), Kuşatma (1972), Benim Sinemalarım (1973), Gül Mevsimidir (uzun öykü, 1973), Gecenin Öteki Yüzü (1982), Sevda Dolu Bir Yaz (1999).
Roman: Kırk Yedi’liler (1974), Berlin’in  Nar Çiçeği (1988).
Röportaj: Yeni Konuklar (1977).
Gezi: Evsahipleri (1981), Balkan  Yolcusu (1994).
Oyun: Redife’ye Güzelleme (1981), Kış  Gelmeden (1997).
Çocuk Kitabı: Die Kinder der Türkei (1979, Türkiye Çocukları).
Şiir: Lodoslar Kenti (1991).

Yaşantı: Füruzan Diye Bir Öykü (Hazırlayan: Faruk Şüyün, 2008)

kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: