SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

İbni Sina – Remzi Özçelik

Posted by savaska Ekim 2, 2011

 İbni Sina-Remzi özçelik, Kültür bakanlığı yayınları/1167 – Tiyatro Eserleri dizisi/29, 1190, 72 sayfa

“İLİM VE SANAT TAKDİR EDİLMEDĞİ YERDEN GÖÇ EDER.”

Sina hekimliğyle ünlüdür.Eşi Ayana, ilk hastası Dehduk, arkadaşı ve öğrencisi Cüzicani…. Hastalara verdiği dermanlarla ünlenmiştir.Devrin sultanları, ileri gelenlerini tedavieder ve onlardan büyük ilgi görür. Sultan Şemsuddevle’nin başveri olur, istemese de, diğer vezirlerin gazabına uğrar ve zindana atılır, Sultan Gaznelilerle savaşı kaybedince Sina’nın haklılığını anlar ve onu yanına çağırır, diğer vezirleri verzirlikten alır.  ibni Sina, Farabi ve Aristo hayranıdır, tüm zamanını kütüphanede okyarak, deneyler yaparak geçirmek ister..

9. Sınıf Türk edebiyatı kitabında bir tiyatro olan bu yapıtla, İbni Sina’nın gerçek yaşamının karşılaştırılması istenmektedir.  Tiyatro kurmacadır, gerçekten esinlenmiş, gerçek ve ünlü bir tarihi kişiliği anlatmaktadır, ancak burada anlatılanlar yazarın düş gücüyle, yaratma becerisiyledir. edebi esesrin gerçekliği, kurmaca gerçekliktir. en gerçek edebi metin bile gerçek değildir. Amaç böyle eserlerde okuyucunun duygularına seslenmek, ona çağrışımlarla estetik zevk kanzandırmaktır.

İBNİ SİNA (Biyografi)

REMZİ ÖZÇELİK:1950 yılında Samsun’da doğdu.İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik-Kimya Bölümünü 1972 yılında bitirdi.Sırasıyla:Samsun Terme Lisesi,Samsun-Eğitim Enstitüsü Fizik Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı,Sivas-Gürün Lisesi,Samsun-İmam Hatip Lisesi,Samsun-19 Mayıs Lisesi Fizik Öğretmeni olarak görev yaptı.1985 yılında Samsun Kültür ve Turizm Müdürlüğüne atandı.
1990 yılında Kültür Bakanlığı,Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcılığına atandı.1993 yılında Tacikistan-Duşanbe Kültür Müşavirliği görevini üstlendi.2006 yılında emekli oldu.
ESERLERİ:BEKLEYENLER,BÜYÜK KÖPRÜ,DEPREMDEN SONRA (Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu tarafından sahnelendi),TAŞ BADEMLERİ (Devlet Tiyatroları-Altındağ Tiyatrosu,İstanbul Bel.-Şehir Tiyatroları,Tacikistan-Duşanbe Mayakovski Tiyatrosu tarafından Rusça,Tacikistan-Duşanbe Maladojni Tiyatrosu tarafından Tacikçe olarak temsil edildi.1984 yılında TRT tarafından TV dizisi olarak yayınlandı),SU GELİNCE (Devlet Tiyatroları Bursa-Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu tarafından temsil edildi),GÜNEŞ HALA SICAK,İBNİ SİNA,İBNİ SİNA,(çizgi roman,senaryo Remzi ÖZÇELİK’e ait),AYRINTILAR,AHMET YESEVİ,SÜREK AVI olmak üzere 11 adet yayımlanmış eseri vardır.
TRT tarafından dizi olarak yayımlanan Peyami SAFA’nın FATİH-HARBİYE romanının senaryosu da Remzi ÖZÇELİK’e aittir.
ALDIĞI ÖDÜLLER:Töre-Devlet yayınları tarafından düzenlenen Dündar TAŞER Tiyatro Yarışmasında BÜYÜK KÖPRÜ ile mansiyon ödülü,Atatürk’ün doğumunun 100. yılı Tiyatro dalında birincilik ödülü,Türk Eedebiyatı Vakfı tarafından düzenlenen Necip Fazıl senaryo yarışmasında GÜZELLİK ÖLMEZ ile Jüri Özel Ödülü almıştır.Evli ve iki çocuk babasıdır.(KAYNAK)

 

Reklamlar

Bir Yanıt to “İbni Sina – Remzi Özçelik”

  1. Mert said

    Saolun Çok işime yaradı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: