SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları – Demir Özlü

Posted by savaska Ekim 6, 2011

Bir Küçükburjuvanın Gençlik Yılları – Demir Özlü, Ada yay.(resim temsilidir), Eylül 1990, 156 sayfa

1960’lı yıllar, bir küçük burjuva, Selim… Darbe sonrası bunalımı. Bohem yaşayış; içki, kadın, cinsel fanteziler, aşk, arayış… ve elde sıfır…. Burjuvazi eleştirisi…. Aydın nedir, kimdir? “Hepsi bu, diye düşündü: İkisini de yitirdim.”(s.150)

“Votka bütün yalnızlıkları hafifletir, düş kırıklıklarının arasını düşle doldurur” diye  mırıldandı Selim.(s.80)

“Yaşamının belki yarısındayken hiçbir şeyi olmadığını, önündeki boşluğu, geçmiş yaşamının ona artık karmakarışık görünen görüntüsünü, ‘çözülüp dağılan sadece sinirlerim’ diyerek düşündü.(s.133)

SIKINTI KAVRAMI VE BİR KÜÇÜK BURJUVANIN GENÇLİK YILLARI

DEMİR ÖZLÜ (9 Eylül 1935, ), öykü ve roman yazarı Tezel Özlü’nün ağabeyidir.

1935 yılında İstanbul Kanatlarımın Altında’un Vefa semtinde doğdu.Ortaöğrenimini 1953 yılında Kabataş Erkek Lisesinde, yükseköğrenimini ise 1959’da İstanbul ÜniversitesiHukuk Fakültesinde tamamladı.Okuduğu fakültede hukuk felsefesi asistanı oldu.

Askerliğini er olarak tamamladıktan sonra kısa bir süre avukatlık yaptı.Daha sonra Fransa’ya giderek Paris Hukuk Fakültesinde bir yıl asistan olarak çalıştı.

Yurda dönünce, mezun olduğu fakültede başladığı asistanlık görevine siyasal eylemleri nedeniyle son verildi böylece Özlü avukatlığa başladı.

12 Mart döneminde bir süre tutuklu kaldı.Daha sonra İsveç’e yerleşti ve orada yayımladığı bir yazı nedeniyle kovuşturmaya uğradı.1986’da yurda dön çağrısına uymadığı için vatandaşlıktan çıkarıldı.

İsveç Yazarlar Birliği ve İsveç Pen Kulübü üyesi olan Özlü, 1989’da kendi isteğiyle Türkiye’ye döndü.

18 yaşında ilk şiirleriyle edebiyat alanına adım attı.Daha sonra şiirlerini deneme, eleştiri ve çeviriler takip etti.Özlü’nün yapıtlarındaki amacı hikaye yazmak değil, temayı varoluşa değin bir öznellikle anlatabilmekdi.Bugüne değin koşulların kölesi olmadan, topluma özgürce bakmak savaşını verdi.

Varoluşçu felsefesi anlayışı içinde yazdığı hikayeler Mavi Gözlü DevPazar Postası, Yeni Ufuklar, Yeni Dergi, Soyut, Somut gibi dergilerde yer aldı.Türk DiliDergisinde de şiirleri yayımlandı.

İlk dönem öykülerinde kişileri toplum, çevre ve doğadan soyutlayarak ele aldı.Bunalımlara ve çözümsüzlüklere doğru sürüklenen insanların iç dünyalarındaki çatışmalarını işledi.

Daha sonra toplumsal gerçekçi bir çizgiye yöneldi.İkinci dönem öykülerinde ve romanlarında ise bu eğilimi daha da belirginleşdi.

1963 yılındaki “Solumu” adlı kitabıyla Türk Dil Kurumu 1964 Hikaye Ödülü’nü, 1988 yılında “Stockholm Hikayeleri” kitabıyla 1989 Sait Faik Hikaye Armağanı’nı, “Bir Yaz Mevsimi Romansı” kitabıyla da Orhan Kemal Armağanı’nı kazanan Özlü halen çalışmalarını İsveç’te sürdürmekte.

Öyküleri: Bunaltı (1958), Soluma (1963), Boğuntulu Sokaklar (1966), Öteki Günler Bir Gün(1974), Aşk ve Poster(1980), Stockholm Hikayeleri(1989), İstanbul Büyüsü(1994), Geçen Yaz Kentte Kızlar(2002).

Romanları: Bir Uzun Sonbahar(1980), Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları(1979), Bir Yaz Mevsimi Romansı(1990), Ne Mutlu Ulyses Gibi(1994), Tatlı Bir Eylül(1995) , Pthaca’ya Yolculuk(1997).

Günceleri: Berlin Güncesi(1991), Paris Güncesi(2002).

Anıları: Sürgünde On Yıl(1990).

Denemeleri: Burjuva Kültürü ve Sosyalist Kültürü(1984).

Anlatıları: Bir Beyoğlu Düşü(1985), Berlin’de Sancı(1987), Kanallar(1991). KAYNAK

Behçet Necatigil, Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü‘nde onun için “Hikâyelerinin yapısını varoluşçu ve gerçeküstücü öğelerle oluşturdu, entelektüel ve esrarlı havasıyla yalın gerçekçilerin karşıtı bir yazar oldu.” der.

bunaltı-demir özlü tam metin….(epigraf)

“Uzak Kentlerde Sessiz Bir Ziyaretçi – Demir Özlü’ye Dair”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: