SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Kel Şarkıcı – Eugene Ionesco

Posted by savaska Ekim 13, 2011

 Kel Şarkıcı – Eugene Ionesco, Türkçesi. Ülkü Tamer-Genco Erkal, de yayınevi 1965, 50 sayfa

” İTFAİYE ŞEFİ: (Kapıya doğru giderken durur) Haa, sırası gelmişken -Kel Şarkıcı’dan ne haber? (Sessizlik. Hepsi şaşırmıştır.)

BAYAN SMITH: Saçlarını hep aynı biçimde tarıyor.

İTFAİYE ŞEFİ: Yaa, öyleyse hoşça kalın baylar bayanlar.”

Tiyatroya adını veren Kel Şarkıcı, tiyatro metninde sadece yukarıdaki alıntıda geçer. Oyunun genelinde neden bahsedildi belli değil gibidir, ama Kel Şarkıcı’dan kesinlikle bahsedilmez.  Absürd bir metin denebilir mi?. Belki de fazla gerçekçi, günümüz toplumuna baktığımızda. Kahramanlar hep ayrı telden çalmakyadırlar, ama bir aradadırlar… Mantığı zorlayan,  rasgele sıralanmış izlenimi veren satırlar…. “Köpekle İnek – Olmuş Bir Masal. Bir gün başka bir köpek, başka bir ineğe sordu: Niçin boynuzunu yutmadın? Özür dilerim, dedi köpek, hiç fil olduğumu düşünmemiştim de ondan.”(İtfaiye Şefi’nin anlatığı hikaye! s.35)

Belki bir taşlama. Bir arada olan, ama bir araya gelemeyen insanların trajikomiksaçma bir arada görüntüsü…

Kel şarkıcı,  sağlam bir 20. yüzyıl sevgisizlik taşlamasıdır. Eugene Ionesco, bayağılaşmış iki soyadı: Smith ve Martin isimlerini kullanarak, Avrupa’da ve Amerika’da kopmuş aile bağlarını, duygusuzluğu, anlayışsızlığı ve sevgisizliği yermiştir. Bunu da yapabileceği en iyi şekilde, absürdle vurgulamıştır. Paris’te ilk kez sahnelendiğinde, seyirci gülmekten kırılmış fakat hiçbir şey anlayamamıştı, Ionesco’yaa göre. Bunu sonucunda, sırf yaptığı işi kabul ettirebilmek ve önde gelen tiyatro eleştirmenlerine meram anlatabilme amaçlı olarak, düşüncesi ve oyunları hakkında bir dizi yazı yayımlamıştı. alıntı
…..kel şarkıcı tiyatro metni(doc.)indir

Eugène Ionesco (Rumence: Eugen Ionescu, d. 26 Kasım 1909 – ö. 28 Mart 1994), uyumsuz tiyatronun önde gelen yazarlarından biridir. Sıradan durumların ötesinde bireyin var oluşundaki anlamsızlığı kendine özgü bir dille anlatmaktadır.

Resmi internet sitesine göre 1912, başka kaynaklara göre 1909 yılında Romanya’da doğan Ionesco’nun babası Rumen, annesi Fransız’dır. Çocukluğu Fransa’da geçen Ionesco anne ve babasının boşanmasının ardından 1925 yılında Romanya’ya döner. 1928 – 1933 yılları arasında Bükreş Üniversitesi’nde Fransız Edebiyatı okuyarak öğretmenlik sertifikası alan Ionesco, burada Emil Cioran ve Mircea Eliade ile tanışır.

1936 yılında Rodica Burileanu ile evlenerek sıradışı çocuk öykülerini ithaf ettiği bir kız babası olur. 1938 yılında doktora çalışmasını tamamlamak için ailesiyle birlikte Fransa’ya döner.II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Marsilya’ya taşınan aile, Fransa’nın özgürlüğe kavuşmasından sonra 1944 yılında Paris’e yerleşir.

1967 yılında İsrail’e gider ve daha sonra öz yaşam öyküsünde yahudi kökenli olduğunu açıklar.

1970 yılında Fransa Akademisi üyeliğine seçilen Ionesco, (accession speech, Fransızca) birçok ödüle de layık görülmüştür. Bunlardan bazıları: Tours Festivali Film Ödülü, 1959; Prix Italia, 1963; Society of Authors Theatre Prize, 1966; Grand Prix National for theatre, 1969; Monaco Grand Prix, 1969; Austrian State Prize for European Literature, 1970; Kudüs Ödülü, 1973; bunun yanında New York Üniversitesi ve Leuven (Belçika), Warwick (İngiltere), Tel Aviv (İsrail) üniversiteleri tarafından fahri doktora derecesine lâyık görülmüştür.

84 yaşında ölen Ionesco, Paris’teki Montparnasse Mezarlığı’na gömülmüştür.

Genellikle Fransızca yazmasına rağmen Romanya’nın en çok gurur duyduğu isimlerden biridir. Rumenlerin bu konudaki temel kırgınlığının, gerçek adı olan Eugen Ionescu yerine isminin Fransızca söylenişi olan Eugène Ionesco olarak tanınması olduğu bilinir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: