SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Issızlığın Ortasında – Mehmet Eroğlu

Posted by savaska Ağustos 29, 2012

Issızlığın Ortasında – Mehmet Eroğlu, Can Yay, 1984, 357 sayfa

“İlk kez, onun bir Rum ve bir papaz değil, bir insan olduğuu düşünüyorum.”(s.46)

“Bir şeye inanmak? İnanç; içinde sonsuz tartışmalar, ansızın gelen acılar ve korkular barındıran o iğrenç sözcük. Papaz, ‘Nefret etsen de dünyanın bir şeylere inanan insanlarla var olduğunu kabul etmelisin.’ demişti. Gerçek bu mu, yoksa inanç inanç insanların kendilerine eziyet etmek için buldukları bir tür ceza mı? Halit için hapishane, Zafer için belli olmayan bir son.”(s.83)

“insan olmak, içimden bir yerden, acıtıyor beni.”(s.85)

“Dünyayı değiştirecektik ama değiştirmeye çalıştığımız dünyanın ne denli değiştiğini anlayamadık. Oysa artık kimsenin kahramanlara aldırdığı yok.”(s.114)

Geç kalmış bir ölüyüm ben. Nalan haklı. Gövdemi bir ceset gibi taşıyarak evin yolunu tutuyorum.”(s.119)

“hayat, insanlığın içine düştüğü kuyudan kurtulma çabasıdır.”(s.122)

“İnsan olmak bütün evrenin sorumluluğunu içinde duymak demektir.”(s.142)

Dolgoriyki, Katerina İvanovna…. Dostoyevski kahramanları…

“İnsanın gideceği, varacağı bir yer kalmamışken içine dönmesi kadar doğal ne olabilir.” (s.194)

“Soyluluk özet olarak tersyüz edilmiş vahşetten başka bir şey değildir.”(s.278)

Her şeyden bir parça da olsa, o da sorumlu değil miydi? Kutsal Kitapların hepsinde öldürme, diyordu ama Tanrı adına öldürülenler kadar çok insanoğlu öldürmeyi başaramadı kimse…”(s.282)

Ayhan, 26 yaşında devrimci bir genç, darbe mağduru. Askere, Kıbrıs’a gidince, insan öldürmek zorunda kalan, bunun travmasından bir türlü kurtulamayan, kurtuluşu kadınlarda arayan bir kahraman. Kadınlarla savaşır gibi sevişen.. Bir dönemi, bir mücadeleyi, birey kavramını, savaşı sorgulayan bir roman. İdealize edilmiş bir kahraman yok romanda. Tutunamayan bireyler, ya da tutundukları dallar kırılan. Issızlığın Ortasında, geç kalmış bir ölüler… Geçmişin yükünden kurtulamıyor Ayhan, kurtuluş yolları kapalı. İntiharı bile beceremiyor.

Issızlığın Ortasında (Issızlığın Ortası), yazar Mehmet Eroğlu’nun ilk romanıdır. Yazar romanı 1974-1976 yılları arasında kaleme almıştır. Romanda, Ayhan adlı roman kahramanın etrafında gelişen olaylar yoluyla Türkiye’nin 12 Mart dönemi ve savaş, cinsellik, kahramanlık, pişmanlık gibi kavramlar sorgulanmaktadır. Dönemin solcu eylemci gençlerine birey olarak bakan ve ne yererek, ne de yücelterek yansıtan bir romandır.

Roman, daha önce yayımlanmamış eserlere verilen Milliyet Roman Ödülü’nü 1979 yılında, Karanlık ve Işık romanının yazan Orhan Pamuk ile paylaştı ancak 1980 Darbesi nedeniyle yayınevi basımını sakıncalı gördüğünden ancak 5 yıl sonra kitaplaşabildi. Basıldıktan sonra ise edebiyat dünyasında büyük ilgi görerek hem Madaralı Roman Ödülü’ne hem Orhan Kemal Roman Armağanı’na layık bulundu (1985). Yazarın ikinci romanı olan Geç Kalmış Ölü, bu romanın devamı niteliğini taşır; iki kitap birbirini bütünler görüntüğünden son iki ödül, her iki esere birden verilmiştir.

Kitap, ilk yayımında “Issızlığın Ortası”, ikinci yayımında “Issızlığın Ortasında” adıyla yayımlanmıştır.kaynak

 

Mehmet Eroğlu(d. 2 Ağustos 1948, İzmir) Türk yazar, senarist, romancı.

Yazar, 2 Ağustos 1948 günü İzmir’de dünyaya geldi. Edebiyat öğretmeni olan babası Farik Eroğlu’nun tayinleri sebebiyle ilkokul döneminde birkaç şehir ve okul değiştirdikten sonra İzmir Karşıyaka’daki Ankara İlkokulu’nu 1960 yılında bitirdi. Daha sonra İzmir Maarif Koleji’nde (bugünkü adıyla Bornova Anadolu Lisesi) 7 yıl boyunca kesintsiz olarak yatılı okudu. Liseyi bitirdiği 1967 yılında ODTÜ Müh. Fak. İnşaat Mühendisliği Bölümüne girdi; öğrenciliği sırasında Öğrenci Derneği Başkanlığı yaptı.

1971 yılında üniversiteden mezun olan Eroğlu, mezun olduğu sırada 12 Mart Darbesi sonucu kurulan sıkıyönetim mahkemesinde Dev-Genç Davası nedeniyle yargılanmaya başladı. 1972 yılında dava devam etmekteyken evlendi. İki yıl süren dava sonucunda TCK’nun 141-142 maddesine muhalefetten 8 yıl ağır hapis ve 2 yıl sürgün cezasına mahkûm edildi. Sonuç kesinleşmeden 1974 genel affıyla mahkumiyeti ortadan kalktı.Bu tarihten sonra mühendislik yapmaya ve roman kaleme almaya başladı, 1974 yılında bir kızı dünyaya geldi. 1989 yılında bir devlet bankası olan Turizm Bankası’ndaki 15 yıl sürdürdüğü görevinden siyasi baskılar sonucu ayrıldıktan sonra mühendislik kariyerine ve yazarlığa devam etti. Sadece yazmak ve bir sivil toplum örgütünde gönüllü çalışmak amacıyla mühendislik yaşamını 1999’da noktaladı. 1999’dan bu yana Uğur Mumcu Gazetecilik Araştırmaları Vakfı’nda yazarlık seminerleri vermeyi sürdüren yazar, romanlarının yanı sıra televizyon dizisi ve sinema filmi senaryoları yazmıştır.

İlk romanı Issızlığın Ortasında 1976 yılında tamamlandı ve 1979’da Milliyet Roman Ödülü’nü kazandı ancak 1980 Darbesi sonucunda kitap sakıncalı bulunarak yayınevi tarafından basımına son verildi. Birincisinin devamı niteliğindeki ikinci kitabı Geç Kalmış Ölü de aynı gerekçeyle uzn süre basılamadı. Her iki kitap da 1984 yılında yayımlandı ve ikisi birlikte hem Orhan Kemal Roman Armağanı’na hem de Madaralı Roman Ödülü’ne layık bulundular.

Yazar, 1968 kuşağını anlatmaya “Yarım Kalan Yürüyüş” (1968); “Adını Unutan Adam“(1989) kitaplarıyla devam etti. 1994’te yayımlanan “Yürek Sürgünü” adlı romanından sonra roman yazmaya 5 yıl ara verdi, senaryo yazmaya eğildi ancak senaryo çalışmalarının sonuçlarından memnun kalmadığını ifade etmiştir. 2000 yılından itibaren ard arda romanlar yayımlamayı sürdürdü.

Yazar, kendisini “İnsan yaratılışının gölgeli alanlarında boy atan temaları” yazan bir yazar olarak tanımlamaktadır.”

Romanları: Issızlığın Ortası, Geç Kalmış Ölü, Yarım Kalan Yürüyüş, Adını Unutan Adam, Yürek Sürgünü, Yüz:1981, Zamanın Manzarası, Kusma Kulübü, Düş Kırgınları, Belleğin Kış Uykusu, Mehmet:Fay Kırığı 1, Emine:Fay Kırığı 2

Senaryoları:  ‘Sızı’, 1994, ’80. Adım’, 1996, ‘Solgun Bir Sarı Gül’, 1997., ‘Issızlığın Ortası’, 1998., ‘Tutku Çemberi’, 2000. kaynak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: