SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Ahraz – Deniz Gezgin

Posted by savaska Ocak 6, 2013

AHRAZAhrazDeniz Gezgin, Sel yay. 2012, 157 sayfa, roman

“Şeytan yükümüzü sırtlanan günah keçisi değilse nedir?” diye başlıyor roman ve Şeytan’ın cennetten kovuluş hikayesi ve şeytanlaşan ve şeytanı öteki insanlarda arayan insan… Mitolojik bir anlatı. Bitki Mitosları, Hayvan Mitosları, Su Mitosları adlı eserlerinden sonra mitolojiyi romanlaştıran Deniz Gezgi’in ilk romanı, Ahraz. “İnsan başlı başına bir mitolojidir.” İfrit Adile ve onun piç oğlu İsrafil. Adile’yi ifrite dönüştüren, ötekileştiren ve sonra onu öteki, ifrit diye dışlayan bir toplum. İnsan bir yalan uydurur ve kendisi de ona inanır. Adile’ye gün yüzü göstermeyen kasabalı, onun nasıl hamile kaldığını sorgulama gereği bile duymaz. İsrafil doğar, hastalanır, kimse yardımcı olmaz. Ateşten ahraz kalır, İsrafil. Belki kasabalı kötülük yapma zevkiyle, iyilik yapmıştır, tüm kötülüklerine karşı insanlığın, ahraz olmasına neden olarak, İsrafil’e. O İsrafil ki, bir balığın canını almaya bile dayanamaz. Yusuf’tur, elinden tutan ilk. ve bir köpek. Hikayelerinde hep yara vardır. ve yaralarından tanırlar birbirlerini… Sonra Marika, yüreğinde açan çiçek İsrafil’in….

“babasız oğlanlar yüzlerinde anasoylu bir iz taşırlar. ağızlarının kenarında yuvarlak mahcup bir yay ve başları bir tarafa eğimlidir; günaşık gibidirler.”(s.60)

“… birbirlerini doğum yaralarından biliyorlardı.”(s.68)

“Savaş bir şarkıları öldüremiyordu, bir de anıları fakat ezgileri yakıyordu tek tek ve savaşta bile radyolar susmuyor, evvel zaman önce patlayan barutların isini çalıyordu.”(s.85)

“Oysa dünyaya yetim olarak doğanlar ve bazı başkaları ki bunlar çoğunluktu, yeryüzünün yerlileriydiler.”(s.118)

“Kalmak, sinsi bir kaderin sahibinin eline tutuşturduğu intihar silahı gibidir; aciziyyetin doruklara ulaştığı  bir hiçlik hali. Rüyasında koşan bir kötürümün uyanışı kadar ağır ve kaçışı imkansızdır.  Zaman büyüteç merceğinden görünür kalanlara, her şey ağırlaşır, buharlaşır ve dolaşır. Yorganın altındaki karanlık gibi sınırsızdır karanlık hali, bir adım dahi ilerlemeden içinde öylece duran, geceyi uzatan uykusuzdur kalan.”(s.125)

“… ve ona özlemini çekmeyecek kadar aşıktı.”(s.142)

Hepimiz kendi içimizdeki kötülüğü gömüyoruz aslında. Ölüler bahanemiz.”(s.147)

“Zamana hep başkaları karar veriyordu; kadın olacağı zamana, anne olacağı zamana, şimdi de yas tutacağı zamana ve hatta hissedeceği acıya.”(s.147)

“Belki de öfkesi en ateşlileri bir başkasının günahına en çok ihtiyaç duyanlarıydı.”(s.151)

“Çağlar değişse, kolayca kandırılabilen tanrıların devri geçse de insan yine aynı insandı nihayetinde; faniliği tuttu mu bir kere , yalanına kendi bile inanırdır.”(s.152)

 

DENİZ GEZGİN: 1981 yılında, İstanbul’un Gültepe semtinde dünyaya geldi. On yaşında ailesiyle İzmir’e taşındı. Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Çeşme’ye Dalyanköy’e yerleşti. Hala Çeşme’de yaşamaktadır. Kültür Tarihi ve Mitoloji üzerine çalışan yazarın bu alanda yayımlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır. Farklı yerlerde öyküleri yayımlanan Deniz Gezgin’in ilk romanı Ahraz 2012 yazında Sel Yayıncılık’tan çıktı. Deniz Gezgin aynı zamanda Gastro ve PsikeART dergilerinde yazmaktadır.

 

http://www.taraf.com.tr/pakize-barista/makale-deniz-gezgin-in-ahraz-i-onemli-bir-ilk-roman.htm

http://www.sabitfikir.com/sahanebirkitap/inanan-icin-ilahi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: