SAVAŞ

Boş zamanlarınızda kitap okumayın

Elveda Alyoşa – Oya Baydar

Posted by savaska Ocak 9, 2013

elveda alyoşaElveda Alyoşa – Oya Baydar, Can Yay. 8. Baskı, 147 sayfa, öykü

“Bugün, içimde incecik bir hüzün, seni düşündüm Alyoşa. Oysa aramızda hüzne en yabancı olan sendin.”(s.35) “Her şey yıkılıyor… Duvarlar, kaleler, şatolar, yıldızlar, heykeller, hayaller, inançlar ,değerler, geçmişe bağlanan her şey… Her şey tuzla buz, paramparça… Merhaba yeni dünya! Elveda Alyoşa!..”(s.38)

“Hep birlikte, ama tek tek ve yapayalnız yürüdüğümüz, sendelediğimiz, düştüğümüz, sonra yine toparlanıp aştığımız, sonuna bir türlü varamadığımız yolların hüznü.”(s.49)

“Unutmuşum… Düğünler yapılırdı cenaze törenlerinin ardından. Sevişilirdi iki ölüm arasında. sadece yayın, bildiri değil, silah da taşırdı genç gelinler. Unutmuşum genç yüreklerin ölmeyi bildiği gibi sevmeyi de bildiğini. Ne çok şey unutmuşum, ne çok şey yitirmişim buralarda, bu yabancı ırmakların kenarlarında, bu yabancı kentlerin sokaklarında…”(s.51)

“Ve henüz acılar, aşk acıları, tutkular bir gönül boyu, geçmiş kısacıktı. Gelecek yaşanmamıştı daha.”(s.79)

“Sizin olan, saklı, güzel, sıcak olan ne varsa hepsi, şimdi ‘vatan hainleri’ yakalamaya çıkmış şu insanların hazinesidir artık.”(s.91)

“Onu hiç sevmedim ben. Gerçekte hiç tanımadım. Çocuktum. Sevmek için tanımak, anlamak gerektiğini bilmiyordum. O koca evdeki yalnızlığın kendi tercihi olduğuna inandırmıştık kendimizi.”(s.103)

“Seni yüzünün yorgunluğundan, başını duvara dayayışından, iki ateş, iki isyan, iki çağ, iki yenilgi arasındaki bir sigara içimi dinlenişinden tanıdım.”8S.116)

“öLÜMÜNE YORGUNDUM. iTİRAF EDİYORUM. iTİRAF EDECEK BİR SUÇUM YOKTU. SUÇLAR, GÜNAHLAR İTİRAF EDİLİR, YANILGILAR DEĞİL. GÜNLERDİR, SAATLERDİR, NEDEN SUÇ OLDUKLARINI ANLAMADIĞIM DOĞRULARIMI, KİMLİĞİMİ İTİRAF EDİYORDUM.”(s.122)

“Tanrı artık hiçbir kadından çocuk yapmıyor; babasız çocuklar ve bakire analar da artık mucize sayılmıyor. Adam’ın doğum yeri Beytlehem değil, Berlin. Masallar binlerce yıldır Doğu’yu terk ettiklerinden beri, peygamberler de artık Doğu’dan çıkmıyor.”(s.143)

“Bir gün, yanlışlar suç, yanılgılar günah olmaktan çıktığı zaman her şey daha açık, daha duru görülecek. demiştin. Gerçek özgürlüğün duvarlarla korunamayacağının anlaşıldığı gün ve hiçbir duvara ihtiyaç kalmayacak kadar özgür olunduğu gün, artık mal hırsı ve mülkiyet şehvetinin adına’özgürlük’ deme ayıbı bir daha işlenmeyecek.”(s.146)

Oya Bardar (1940, İstanbul), Türk yazar, sosyolog. Uzun zaman sosyalist siyasetin içinde yer almıştır.

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde okudu. Lise öğrencisi iken Fransız yazar Françoise Sagan’dan etkilenerek ilk romanını yayımladı. Lise son sınıfta iken yazdığı Allah Çocukları Unuttu adlı gençlik romanını hem Hürriyet gazetesinde tefrika oldu hem de kitap olarak yayımlandı. Bu roman yüzünden neredeyse okuldan atılıyordu. Lise yıllarında yazdığı ilk romanlarından sonra yazmaya ara verdi, uzun zaman siyasetle uğraştı, olgunluk çağında yeniden edebiyata döndü.

1964’te İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi ve bu bölüme asistan olarak girdi. “Türkiye’de İşçi Sınıfı’nın Doğuşu ve Yapısı” konulu doktora tezinin Üniversite Profesörler Kurulu tarafından iki kez reddedilmesi üzerine, öğrenciler olayı protesto için üniversiteyi işgal ettiler. Bu olay ilk üniversite işgali eylemi oldu. Baydar, daha sonra Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde asistanlık yaptı.

1971’deki 12 Mart Darbesi sırasında, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) üyesi olarak, sosyalist kimliği nedeniyle tutuklandı ve üniversiteden ayrıldı. 1972-1974 arasında Yeni Ortam, 1976-1979 arasında Politika gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Eşi Aydın Engin ve Yusuf Ziya Bahadınlı ile birlikte İlke dergisini kurdu. Sosyalist yazar, araştırmacı ve eylem kadını olarak tanındı.

12 Eylül Darbesi sırasında yurtdışına çıktı ve 12 yıl boyunca Almanya’da sürgünde kaldı. Burada, sosyalist sistemin çöküş sürecini yakından yaşadı. Bu süreci 1991’de yayımladığı Elveda Alyoşa adlı öykü kitabında anlattı.

1992’de Türkiye’ye döndü. Tarih Vakfı ve Kültür Bakanlığı’nın ortak yayınları olan İstanbul Ansiklopedis’nde redaktör ve Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi’nde genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra ardı ardına yayınladığı öykü ve romanları ile çok sayıda ödül kazandı ve sevilen bir yazar oldu.

Roman

 • Kedi Mektupları (1992)
 • Hiçbiryer’e Dönüş (1998)
 • Sıcak Külleri Kaldı (2000)
 • Erguvan Kapısı (2004)
 • Kayıp Söz (2007)
 • Çöplüğün Generali (2009)
 • Savaş Çağı Umut Çağı (2010)
 • O Muhteşem Hayatınız (2012)

Öykü

 • Elveda Alyoşa (1991)

Diğer eserleri

 • Cumhuriyetin Aile Albümleri
 • 75 Yılda Köylerden Şehirlere
 • 75 Yılda Çarklardan Chip’lere
 • 75 Yılda Çarkları Döndürenler
 • 75 Yılda Değişen Yaşam Değişen İnsan-Cumhuriyet Modaları
 • Cumhuriyet Modaları
 • Türkiye Sendikacılık Ansiklopedisi
 • Bir Dönem İki Kadın (2011)       kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/Oya_Baydar
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: